האמת על השמועה פולחן

סדנאות להעצמה ולשיפור עצמי? קורס בקבלה? מדיטציה? יוגה? ל"מרכז הישראלי לנפגעי כתות" זה לא משנה: מבחינתם מדובר בכתות שיש להיאבק בהן. "7 ימים" חושף שהמרכז עצמו, הפועל מאחורי חזות חילונית, ממומן
ברובו בחשאי על ידי המיליונר החרדי
רמי פלר ודרך העמותה החרדית "המשרד
לענייני חסד". המרכז בתגובה: אנו
מסייעים למאות משפחות בשנה
החרדים
לכתות
שוש מולא
צילומים: שאול גולן
המונח "כת" מעורר בתודעה הישראלית קונוטציה שלילית אוטומטית: בעיני רוחנו עולה מיד דמותו של גורו כריזמטי, חמדן וציני, המנצל את מאמיניו מבחינה כלכלית ואולי גם מינית. מהי ההגדרה של "כת"? – זו שאלה שלא הוכרעה מעולם בארץ, גם לא מבחינה משפטית. אבל זה לא מפריע לפעילותו הנמרצת של גוף בשם "המרכז הישראלי לנפגעי כתות", שחרת על דגלו את המאבק בכתות.
תחקיר "7 ימים" חושף כאן לראשונה, כי מאחורי פעילותו של "המרכז הישראלי", המגדיר את עצמו "גוף חילוני ששם לו למטרה לסייע לנפגעי כתות מיסטיות בישראל ולבני משפחותיהם", ניצב מיום הקמתו ארגון חרדי: "המשרד לענייני חסד" שמו. ארגון זה, כך עולה מהתחקיר – מממן כ-98 אחוז מסך התרומות של המרכז הישראלי לנפגעי כתות (1,030,000 שקל מתוך 1,048,738.80 שקל ב-2007).
עוד חושף התחקיר שמי שעומד מאחורי המשרד לענייני חסד הוא המיליונר ואיש העסקים החרדי רמי פלר, המממן כ-80 אחוז מסך ההכנסות של הארגון (במספרים: 9.4 מיליון שקל מתוך 11.7 מיליון שקל באותה שנה).
וזה לא הכל: לפלר ולרכזת הפעילות של המרכז, רחל ליכטנשטיין יש מכנה משותף: שניהם עבדו בעבר בארגון החרדי "יד לאחים", המנהל עשרות שנים מאבק במיסיון ובכתות, במקביל לזה של עמותה חרדית אחרת בשם "לב לאחים".
ולמה השם החדש "המרכז הישראלי לנפגעי כתות"? אולי מפני ששתי העמותות הקודמות סבלו מתדמית גרועה הקשורה בכפייה דתית ובהחזרה בתשובה. מאבק בכתות במסווה של מרכז חילוני יכול להעניק להם בעיני רבים לגיטימציה לתקוף ארגונים וקבוצות.
גם מקורבים לפלר הודו באוזנינו השבוע: "לחרדים יש תדמית מאד בעייתית, והעובדה שמדובר במרכז חילוני עם יו"ר, מנהלת וצוות עובדים חילוניים – חשובה. אם תיצרי קשר בין המרכז לתורם שלו, תזיקי לעם ישראל."
ומי מוגדר על ידי המרכז ככת? הרשימה המפורטת באתר המרכז היא תמהיל של קבוצות ותאגידים שונים. אין להם לכאורה מכנה משותף, למעט העובדה שהם אינם מקובלים על הממסד החרדי ולא זכו להכשר בד"ץ.
דוגמאות? אפשר למצוא שם פילוסופיות וטכניקות הנחשבות לגיטימיות ומקובלות בעיני ישראלים רבים: המרכז לחקר הקבלה, קבוצות יוגה, מדיטציה, לימודי פילוסופיה, תאגיד "לנדמרק אדיוקשיין" ("הפורום") וסדנאות "הומניקיישן" לשיפור עצמי; גורמים פליליים כמו גואל רצון או הרב אליאור חן; וגם קבוצות דתיות ותיקות ולגיטימיות ברחבי העולם, כמו יהודים משיחיים ו"עדי יהווה".
חלק מהגופים המופיעים ב"רשימה השחורה" הזו חושבים אחרת, חלקם תבעו את המרכז ואחרים שוקלים לפתוח בהליכים משפטיים נגדו. אבל על כך בהמשך.
האיום: שני בריונים וכלבים
גם רמי פלר עצמו מרגיש רדוף. למקורביו סיפר שלפני כשבועיים הופיעו לפתע בפתח ביתו שני גברתנים עם כלבי אמסטף אימתניים.
פלר, מספרים מקורביו, לא חשב פעמיים ויצא לקראתם מיד. האלמונים – שבלטו בזרותם על רקע השכונה החרדית השלווה שבה הוא מתגורר – נראו לו כחוקרים פרטיים שנשלחו לעקוב אחריו. מיד כשהבחינו בו נעמד כל אחד מהם עם כלבו משני צדי המכונית המפוארת שלו. סתם כך. "הם לא אמרו לו כלום, לא עשו שום דבר ולא נגעו בו".
פלר ניסה לברר מה קורה, אבל הבריונים, לדברי מקורביו, התחמקו ממתן תשובה עניינית. הוא צילצל למשטרה, אך לדברי מקורביו עד שהגיעה לשם הניידת, הבריונים נעלמו.
מאז פלר חושד בכל אחד. גם בסיינטולוגים.
הסיינטולוגים? למה אתה חושש דווקא מהם?
פלר: "מכיוון שאנחנו הצלחנו לעצור את הכניסה שלהם למרכז החדש שהם בנו ביפו. הם בנו בניין, אחד המפוארים בעולם, בעלות של עשרה מיליון דולר".

המרכז הישראלי לנפגעי כתות טוען טענות מטעות בנוגע חברת לנדמרק ולתוכניות שלה, תוך שהוא נחזה, במצג שווא, כאתר ממשלתי רשמי. בתחקיר של ידיעות אחרונות מחודש מרס 2011 עולה שהמרכז הישראלי לנפגעי כתות, המתיימר לטפל בנפגעי כתות, הוא בעצם ארגון חרדי קיצוני שמטרתו היא לחסל פילוסופיות וטכניקות שלא תואמים את דרך החיים החרדית. ברשימת ה"כתות" יש פילוסופיות וטכניקות שנחשבות לגיטימית ומקובלות בעיניהם של ישראלים רבים כמו מרכז ל"קבלה", קבוצות יוגה, מדיטציה, לימודי פילוסופיה, וגם הפורום של לנדמרק.

לקבלת מידע נוסף
(pdf)האמת על השמועה פולחן

%d בלוגרים אהבו את זה: